Kontakt

Komenda Miejska PSP Wrocław
Kręta 28
50-233 Wrocław
tel. +48 71 320 70 04
fax +48 71 320 70 05
e-mail: wroclaw@kmpsp.wroclaw.pl

Statystyki
2012
2013
2014
2015
2016

Śnieg na dachach

   Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jednak śnieg zalegający na dachu stanowi dla niego dodatkowe obciążeniedla konstrukcji nośnej dachu. Niezapominajmy o fakcie, że mokry snieg jest dużo cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Kontrolą zajmują się inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Właściciele oraz zarządcy budynków mają prawny obowiązek do usuwania z dachów zalegającego sniegu oraz lodu.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

   Przestrogą może być wypadek do jakiego doszło w Katowicach w styczniu 2006 roku gdzie runął dach hali podczas Międzynarodowych Targów Katowickich. Doszło tam do zaniedbania w odśnieżaniu dachu. Ciężar był tak duży, że dach hali nie wytrzymał i runął na przebywających w środku ludzi. Zginęło wtedy 65 osób, a ponad 170 zostsło rannych.
ALL RIGHTS RESERVED KM PSP Wrocław