Kontakt

Komenda Miejska PSP Wrocław
Kręta 28
50-233 Wrocław
tel. +48 71 320 70 04
fax +48 71 320 70 05
e-mail: wroclaw@kmpsp.wroclaw.pl

Statystyki
2012
2013
2014
2015
2016

Jak zachować się w czasie mrozów

   Duże opady śniegu, nagłe ataki mrozu mogą sparaliżować życie w wielu miejscowościach. Mając tego świadomość można z wyprzedzeniem zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed tego typu zagrożeniem. Niska temperatura może doprowadzić do odmrożenia i wychłodzenia ciała co może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia.

 1. Zawsze ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
 2. Nigdy nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
 3. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
 4. Poninformuj kogoś dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
 5. Nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
 6. Nie chodź tam, gdzie jest niebezpiecznie.
 7. Nie forsuj tempa. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.
 8. Kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
 9. Odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
 10. W przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

Podróż samochodem

   Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania. Dlatego też, aby bezpiecznie podróżować:
 • Załóż zimowe opony i upewnij się, czy mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże, przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami
 • Miej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu
 • Utrzymuj, co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy.
 • Starannie planuj długie podróże
 • Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych. Podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby
 • Ubieraj się ciepło. Noś odzież wielowarstwową, lekko dopasowaną
 • Na czas dłuższej podróży przygotuj wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody

Jeżeli utknołeś w drodze

    Nie szukaj sam pomocy, pozostań w samochodzie chyba, że pomoc jest w widocznej odległości. Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą tkaninę, aby była widoczna dla ratowników. Okryj się kocem i uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut włączając ogrzewanie i zewnętrzne światła samochodu (aby uniknąć zatrucia spalinami sprawdź czy rura wydechowa jest wolna od śniegu oraz dla wentylacji uchyl lekko okna). Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu. Wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi.
ALL RIGHTS RESERVED KM PSP Wrocław